روانشناسی رنگ در طراحی سایت به چه صورت است ؟

در طراحی یک سایت اشیاء مختلفی میبینید که ممکن است سایت شما را از بقیه سایت ها متمایز کند اما تمامی اینها بدون رنگ بندی درست و مناسب توجه کافی را جلب نمیکند ...

اکثر سایت ها در طراحی سایت و انتخاب رنگ ریسک نکرده و سعی میکنند از رنگ های معمول استفاده کنند ما در این مقاله سعی داریم رنگ های اصلی در طراحی سایت را معرفی کرده و یک فرمول نیز برای ایجاد بهترین کنتراست به شما معرفی کنیم که همیشه راهنمای شما باشد .

 

 

 اما نکته قابل توجه این است که از مهمترین دلایلی که توجه بیننده را به وبسایت شما جلب میکند رنگ بندی سایت شماست  به طور مثال شما در طراحی سایت گوگل میبینید که همیشه از 4 رنگ سبز آبی قرمز و بنفش استفاده می شود این عمل بی دلیل نیست و باعث میشود شما در تمامی جاهایی که این 4 رنگ را میبینید گوگل و محصولات این شرکت را برای شما یاد اور شود . شما میتوانید برای سایت خود از رنگ هایی ساده و یا از ترکیب رنگ های مختلف استفاده کنید. اینکه مخاطب شما کیست بسیار اهمیت دارد برخی از این رنگ ها را برای شما توضیح میدهیم که بیشتر متوجه شوید .

 

رنگ زرد در طراحی سایت ایجاد اطمینان میکند

 

شاید متوجه نشده باشید . اما استفاده از رنگ زرد در محصولات صنعتی و طراحی سایت های صنعتی و شرکتی به معنای ایجاد اطمینان است . تا به حال از خود پرسیده اید چرا تمامی ماشین های سنگین و جرثقیل ها به رنگ زرد هستند ؟ در سال 1956 تحقیقی انجام شد که چرا مردم نسبت به ماشین های سنگین ترس خاصی دارند و شکایات زیادی به انجام عملیات با این دستگاه ها می شد تا این که دانشمندان همان ماشین ها را با رنگ زرد به همان عملیات ها فرستادند و مشاهده شد که شکایات 60 درصد کمتر شده . این رنگ به دلیل گرمای خاص خود باعث ایجاد احساس اطمینان و ارامش نسبت به آن محصول میشود برای مثال شرکت CAT بزرگترین تولید کننده وسایل حفاظتی و صنعتی از این رنگ در طراحی سایت خود استفاده میکند .

 

سایت هایی با طراحی آبی باعث آرامش می شوند

 

شما با طراحی سایت هایی با رنگ یکدست آبی کمتر آشنایی دارید زیرا آبی بسیار رنگ آرامش بخش و سردی است که اگر به اندازه استفاده شده و با تضاد رنگ های دیگر استفاده شود حس آرامش میدهد . اما اگر زیاد استفاده شود باعث حس سردی در خواننده میشود . چرا که بیننده را از خواندن مطالب خسته میکند . زمانی که طراحی سایت فیس بوک تمام شد سایتی کاملا آبی بود با نوشته های سفید , اما چندی نگذشت که همه میگفتند طراحی این سایت بسیار خسته کننده است به همین دلیل با طراحی به اندازه آبی در قالب آن توانستند به آن میزان زیبایی که نیاز بود برسند.

 

طراحی سایت های پر شور با رنگ قرمز اغاز میشوند

 

رنگ قرمز یکی از مهمترین رنگ ها در ایجاد توجه مخاطب می باشد . زیرا خشونت و مهم بودن مطلب را یاد آور می شود و به همین دلیل است که تمامی چراغ های راهنمایی تمام دنیا به این رنگ است چرا که توجه شما را به خود جلب میکند . رنگ قرمز کاربرد های بسیاری دارد و میتواند در بعضی مواقع به یک رنگ خشونت امیز و هشدار دهنده تبدیل شود پس مراقب استفاده بیجا از ان در طراحی سایت باشید . برای مثال ماشین های آتش نشانی هشدار دهنده اند برای کسانی که آن را میبینند یا اکثر حکومت های استبدادی مثل شوروی و انگلیس و حتی المان نازی از آن برای ایجاد ترس استفاده میکردند و کشوری مانند چین از این رنگ برای ایجاد حس مقاومت و قدرت در پرچم خود استفاده کرد

 

مهمترین رنگ هایی که باید با آن ها اشنا می شدید این سه رنگ می باشد . متاسفانه ما نمیتوانیم بخاطر کمبود وقت و کوتاهی عریضه به شما تمامی رنگ های اصلی را توضیح دهیم اما به شما راه هایی پیشنهاد میکنیم که شما را در این راه کمک کند .

 

    ترکیب رنگ ها

 

ترکیب رنگ های مختلف سایت شما را خسته کننده نکرده و باعث می شود در هر لحظه بیننده توجه بیشتری به سایت شما کرده و تمامی صفحات شما را به دنبال مطالب جست و جو کند . پس سعی کنید اگر از رنگ قرمز استفاده میکنید رنگ های زرد و نارنجی را نیز در ترکیب خود داشته باشید یا برای رنگ ابی رنگ های سبز و بنفش را نیز در نظر بگیرید.

 

    تضاد رنگ ها

 

مهم تر از ترکیب رنگ در طراحی سایت بحث تضاد رنگ وجود دارد زیرا تضاد رنگ باعث می شود سایت شما از یکنواختی خارج شود برای همین تیم اینترووب برای شما راه حلی گذاشته که بدانید از چه رنگی با تضاد بالا در طراحی سایت خود استفاده کنید ما فرمولی برای طراحی رنگ سایت درست کردیم که کمک میکند بهترین کنتراست را برای طراحی سایت خود انتخاب کنید هر چقدر میزان تضاد رنگ بیشتر باشد کنتراست بهتری دارند . این کار مخصوصا برای انتخاب رنگ فونت در سایت موثر است .

 

                                          

 

کد رنگ مورد نظر خود را میتوانید در گوگل با یک جستجو پیدا کرده و وارد این فرمول کنید . در زیر نیز جدولی از رنگ های معمول تهیه کردیم که روش کار را به شما توضیح میدهد

 

 

نتیجه : رنگ به دور از تمامی احساس های موجود به سلیقه افراد نیز بستگی دارد . شما باید شناسایی کنید که در محیط کار خود چه رنگ هایی کار شما را معرفی میکند اگر در پروژه انتخاب و طراحی سایت مشکلی ایجاد شد تیم اینترووب می تواند در تمامی مراحل به شما مشاوره داده و با توجه به کار مورد نظر شما بهترین ترکیب رنگ ها را به شما پیشنهاد کند .

عضویت در خبر نامه