نقش css در طراحی سایت

شاید تا به حال بار ها نام CSS (cascading style sheet) را شنیده باشید CSS مهمترین زبان طراحی سایت می باشد که تمامی اشیاء غیر متحرک را کنترل میکند...

CSS عموما برای طراحی سایت و زیبایی آن استفاده شده و یک زبان طراحی سایت به حساب می آید. کار CSS این است که نشان دهد دستورات HTML در طراحی سایت , مجلات , کاغذ و ... چگونه نشان داده خواهد شد و علاوه بر آن کار را بسیار راحت کرده و با چند دستور میتوانید طراحی سایت چندین صفحه را با هم تغییر دهید.

عبارت CSS به معنای صفحه طراحی آبشاری می باشد . لغت آبشاری به این معناست که در طراحی سایت با CSS دستورات Style Sheet با بالاترین الویت بر کل سایت تاثیر میگذارند تا زمانی که دستوری مغایر با آن دستور در طراحی سایت پیدا شود .


CSS مشکلات بزرگی در طراحی سایت را رفع کرد

HTML نمیخواست تگ هایی برای قالب بندی یک صفحه ارائه کند

HTML بیشتر برای نوشتن محتوای یک صفحه استفاده میشد نه طراحی سایت. به همین دلیل زمانی که HTML در ورژن 3.2 تگ فونت و رنگ رو ارائه کرد یک کابوس برای طراحان سایت بود زیرا برای نوشتن تمامی کد های رنگ و فونت و اضافه کردن آن در تمامی طراحی سایت کاری بسیار طولانی و خسته کننده بود و وقتی کنسرسیوم جهانی اینترنت CSS را ارائه کرد در واقع قسمت طراحی سایت را از HTML حذف کرد.

استایل شیت ها طراحی سایت را از هر موقع راحت تر کردند زیرا با استفاده از آن ها کار ها بسیار راحت شدند . CSS1 امکانات بسیار ابتدایی مانند رنگ و اندازه و شکل فونت را تغییر میداد اما در نسخه های بعدی امکانات مختلفی به آن اضافه شدند که باعث شد هر قسمت در طراحی سایت قابل تغییر و طراحی باشد . در طول سال ها دستورات مختلفی که در HTML برای طراحی سایت بودند منسوخ شده و دستورات CSS جایگزین آن شدند که باعث شد HTML فقط به عنوان یک زبان نشانه گذاری بوده و CSS به یک زبان طراحی سایت تخصصی تبدیل شود

تاریخچه CSS

 CSS از سال 1994 آغاز شد. هاکون ویم لی در 1994 آنرا برای طراحی سایت پیشنهاد داد. او در CERN به همراه تیم برنارز لی کار میکرد. در زمان قدیم اینترنت فقط برای رساندن پیام به مخاطب بود اما طراحی سایت کاملا فراموش شده بود و زیبایی سایت بسیار کار سختی بود و هیچ راهی برای طراحی سایت به شکل یک روزنامه وجود نداشت, در نتیجه  هاکون ویم لی که در روزنامه کار میکرد به فکر ساخت زبانی برای طراحی سایت به شکل یک روزنامه افتاد .
برگه استایل شیت در مرورگرها یک ایده تازه نبود در آن زمان ها نیز زبان های استایل شیت مختلفی برای وب پیشنهاد شده بود. بحث هایی که در میان توسعه دهندگان و مسئولین کنسرسیوم بین المللی اینترنت شد منجر به پیشنهاد CSS به عنوان یک زبان طراحی سایت در سال 1996 شد.
بهبود طراحی سایت یکی از بحث های اصلی در آن زمان بود و 9 زبان استایل مختلف به قسمت طراحی سایت w3c  ارسال شده بود. از این 9 پیشنهاد دوتا از آنها تاثیرگذار بود یکی SSP و دیگری CSS مرورگرها هر کدام را بصورت آزمایشی استفاده کردند و پس از آن هاکون با چندی دیگر CSS را توسعه داده و آن را ارائه کردند.
در سال 1994 کنسرسیوم بین المللی اینترنت به صورت رسمی شروع به کار کرد و  به  CSS علاقه زیادی نشان داد. در آگوست 1996نیز نت اسکیپ نیز زبان Style Sheet طراحی سایت خود را با نام Js Based Style Sheet ارائه کرد که به دلیل مشکلات مالی نتوانست آن را کامل کند و ناکام ماند و به همین دلیل رقیب اصلی CSS از بین رفته و در دسامبر 1996 CSS1 منتشر شد.
امکانات بسیاری در CSS وجود دارد اما یکی از مهمترین آن ها صفحه استایل شیت است که هسته مرکزی طراحی سایت شما می باشد و باعث می شود شما نیازی نداشته باشید درون کد های هر صفحه HTML خود تغییرات ایجاد کنید.

 

عضویت در خبر نامه